מערכות ניהול תוכן – דרופל, וורדפרס או ג'ומלה

מערכות ניהול תוכן – דרופל (Drupal) מול וורדפרס (WordPress) מול ג'ומלה (Joomla)

 
כבר זמן רב שאני נשאל לדעתי באיזו מערכת ניהול תוכן לאתרי אינטרנט ממליץ אני להשתמש. שאלה זו טומנת בחובה עולם ומלואו של פרטים, הבנת הצרכים ועוד שאלות רבות כגון ביצועים, תחזוקה וכולי. במאמר זה אתייחס לשלוש מערכות נפוצות אשר להן קהל משתמשים גדול מאוד - דרופל, ג'ומלה וורדפרס ונחשבות היום כמערכות ניהול התוכן המובילות באינטרנט.
 
המון בלוגים ומאמרים נכתבו ברשת על מערכות ניהול אלו ורבים ניסו לענות על השאלה ולהשוות בין המערכות. כיוון שמדובר במערכות קוד פתוח, בדרך כלל כל קהילה מהללת את התוצרת שלה כך שברוב המקרים ההשוואה אינה אובייקטיבית והתוצאה תלויה ברקע של המשיב. לא רבים (באופן יחסי) מבעלי הדעות מכירים לעומק את שלושת המערכות כל שיוכלו לענות על השאלה במקצועיות. התמזל לי להתוודע מקרוב ובצורה אינטנסיבית לשלושת המערכות הללו ועל כן אשתף אתכם בניסיוני.
 

דרופל

דרופל היא כמו ג'יפ קשוח לחובבי שטח, סביבת פיתוח למתכנתים מנוסים עם חשיבה אובייקטית מאשר מערכת ניהול תוכן (למרות שהמערכת אינה מערכת object oriented קלאסית). כמו בנהיגה בג'יפ יש חשיבות למיומנות הנהג ועל מנת ליהנות מן היתרונות של דרופל יש צורך בניסיון פיתוח בעולם ה WEB. מצד המשתמש (כמובן שהכוונה היא למנהל האתר ולא לגולש), דרופל, בגרסתה הבסיסית לפני הרחבות, יכולה להתגלות כסגפנית מדי ולא ידידותית – כמו סביבת דיפנדר ישן וטוב. גרסת דרופל 7 עשתה צעד גדול לשיפור חוויית המשתמש אך נכון לכתיבת שורות אלו עדיין סובלת ממחלות ילדות ומהיצע קטן בהרבה של הרחבות מאשר גרסת 6 . ניתן לשפצר את דרופל באין סוף מודולים ותכונות נוספות. לכל אלמנט בסיסי בדרופל, node , יש פקודות וטאגים ייחודיים שניתן להוסיף או להחליף וליצור אובייקטים חדשים ומורכבים. מפתחי הדרופל נתנו דגש רב לחסכון במשאבים ולשיפור הביצועים הבסיסיים אשר סבלו מכבדות יחסית. כמו הטבע גם דרופל שואף להיות במצב אנרגטי נמוך. תשתמש רק במה שאתה צריך כשאתה בזמן שצריך. למשתמשים חדשים יכולה להיות התחושה שהסגפנות הרחיקה לכת ולא היה מזיק אילו הגרסה הבסיסית הגיעה עם יותר מודולים מותקנים ופעילים. בדרופל 7 תחושה זו מתכווצת באופן ניכר. לסיכום: דיפנדר אמיתי – הביצועים ללא תחרות, האווירה ספרטנית.
 

ג'ומלה

ג'ומלה היא מערכת ניהול תוכן ידידותית. הסביבה החדשה אף מאפשרת overriding ללא שינוי הקוד המקורי. הממשק מזכיר אפליקציית חלונות ומשדר ידידותיות. ג'ומלה נולדה בשביל ליצור כתבות, לבחור תבניות, לבנות תפריטים וגלריות וגדלה להיות מערכת אינטגרטיבית עם מסחר והעברת פרמטרים. אמנם ג'ומלה אינה גמישה כמו דרופל בהחלפת פונקציונאליות או ביצירת אתרים שונים באותו מבנה נתונים אך קלות השימוש בה הופכים אותה מתאימה למשתמשים המחפשים נוחות.
 

וורדפרס

למרות שוורדפרס מזוהה עם בעיקר בלוגים, ניתן לבנות כמעט כל אתר באמצעותה. וורדפרס היא המערכת הפשוטה בותר בה נתקלתי מעודי ואין צורך להיות בעל כישורי תכנות על מנת להקים אתר באמצעותה. לטעמי וורדפרס היא ידידותית יותר מכל שאר המערכות ומאפשרת פתרונות מגוונים. לעומת זאת פתרונות אשר מצריכים תכנים מורכבים עם אינטגרציה בין מודולים שונים, אני מוצא אותה פחות מתאימה. בעבר וורדפרס סבלה ממוניטין נמוך במה שנוגע לעמידות בפני האקרים. הגרסאות האחרונות נחשבות בטוחות יותר.
 

סיכום

כמו במבחני רכב הציון הסופי מחושב על פי תמהיל משוקלל אשר מאפיין את צרכי הבוחנים. חשוב לדעת מה הצורך אותו הפתרון אמור למלא ומי משתמש הקצה במערכת. למשתמשים שונים יש צורך במערכות שונות. אין לי ספק שהאפשרויות בדרופל הן המגוונות ביותר. ולכן לאתרים עם צרכים מורכבים או בלתי צפויים הייתי בוחר בדרופל. למערכות פשוטות יותר וורדפרס היא הבחירה הידידותית ביותר.