מבוא למערכות קוד פתוח

מבוא למערכות קוד פתוח

מערכת קוד פתוח מהווה דרך אפקטיבית, מהירה ויעילה יותר לפיתוח תוכנות ואפליקציות רשת שונות. היתרון המרכזי הוא פונקצית הזמן: מתכנת אינו צריך לבזבז שעות על גבי שעות בפיתוח קוד מאפס או לחלופין בחיפושים ארוכים לאחר קוד כלשהוא באינטרנט. השימוש בקוד פתוח ממחיש לנו שאין שום טעם להמציא את הגלגל כל פעם מחדש!

אי שם אלפי שנים לפנה"ס בדרום מסופוטאמיה, איש קדום המציא את הגלגל. ההמצאה העתיקה והגאונית הזו שינתה את פני ההיסטוריה והפכה את הקערה על פיה. השאלה המתבקשת היא – האם אותו איש קדמוני שהמציא את הגלגל, דמיין ולו בחלומות הכי פרועים שלו שהמצאתו תהפך למטבע לשון שגור בפינו, המתאר תחושת עייפות וכבדות?
    הדוגמא הטובה ביותר לפתגם המוכר היא התחושה המוכרת בקרב מהנדסי תוכנה שצריכים לכתוב ותכנן קוד מאפס ועייפים מ"להמציא את הגלגל". השימוש במערכות קוד פתוח פוטר את מפתחי התוכנה ממטלה מעייפת זו ומשחרר לחץ רב מכתפיהם העמוסות ובנוסף חוסך עלויות מיותרות למזמיני הפרויקטים השונים.
 

הבשורה של ה"ניינטיז"

השימוש במערכות קוד פתוח נכנס לאופנה לקראת סוף שנות ה-90. יותר ויותר חברות החלו להשתמש במערכות קוד פתוח לצורך הקמת אתרים ויישומים אינטרנטיים. השימוש החופשי ביישומים השונים המבוססים קוד פתוח למעשה פטרו את החברות/המשתמשים בהם מלשלם שוב ושוב על רכישת רישיונות וזכויות יוצרים. במהרה, הצורך במערכות קוד פתוח גדל ואלו נהפכו לאידיאליות. חלפו כבר מעל ל-10 שנים מאז ועם זאת השימוש בקוד הפתוח נעשה נפוץ אפילו עוד יותר. הקוד הפתוח כבר אינו מושג אפלולי ולא ברור והחל להתפשט גם לתוכנות משרדיות אחרות, כמו ה-CRM הפופולארית המשמשת לקשרי לקוחות, הדפדפן  הנפוץ "פיירפוקס" (Firefox) שתומך באינספור תוספים (Plug-ins) שלעיתים דפדפנים אחרים אינם תומכים בהם, ה"Open Office" המהווה תחליף מצוין ל"Microsoft Office" אשר משמש רבים מאיתנו לצרכים המשרדיים הבסיסים שלנו ביום יום – והרשימה עוד ארוכה.
 

ובכל זאת - מהם החסרונות במערכות קוד פתוח?

השימוש במערכת קוד פתוח במשרד מצריכה תקופת הסתגלות מצד התוכניתנים, תקופה התלויה באופיים, בידע הטכני ובמקצועיות שרכשו מיום כניסתם לעולם ההיי-טק (ואולי גם בשעות השינה ובאספקת הקפה במשרד). מאידך גיסא, הרבה יותר נוח למספר מפתחים שונים לעבוד על מערכת קוד פתוח מובנת במקביל מאשר לעבוד על קוד במקביל ולהסתנכרן אחד מול השני בעבודה על המשימות השונות.
 

גישה חיובית כלפי הפרויקט היא תנאי להצלחתו

מערכת קוד פתוח היא נגישה וידידותית למשתמש, מה שמבטיח קבלת פנים נעימה, הן לצוות הטכני והן ללקוח כשזה מעוניין לעדכן או להוסיף תכנים עסיסיים חדשים לאתר שלו.
  בניגוד לדעה הרווחת, מפתחי תוכנה אינם רובוטים קרים המבצעים פעולה מונוטונית ואפרורית ויש להם את דרך החשיבה הייחודית שלהם. בעודם כאלו, לנצח נרצה להשאיר את האדם שעובד על הפרויקט שלנו עם עניין אישי וגישה חיובית עבור הפרויקט בכדי שיעבדו
  באופן טוב ויעיל יותר. מערכת קוד פתוח ידידותית, תעזור לנו לסמן "V" על יעד זה.

* מומלץ לזכור: הנאה, מוטיבציה והבעת עניין הן התכונות אשר אפיינו את שיתוף הפעולה יוצא-הדופן של מקימי הרשתות החברתיות השונות - אשר שינו את פני האינטרנט ואף השפיעו באופן ניכר על חיינו.